Тел. за резервации в хотел или къща: 0878676973, 0897976248
ул. Свети Димитър, 5029 Арбанаси, 43.098570, 25.667742
Храмът “Св. Димитър” е разположен в сегашната централна част на с. Арбанаси. Представлява издължена по оста изток-запад масивна каменна постройка, покрита с двускатен покрив. Размерите и са 25,70 х 10,80 м. Основният строителен материал е ломен камък, спойката е хоросанова, за изравняване на редовете са използвани дървени сантрачи. Обемът на сградата е лаконичен, стените са плътни, единствено прозоречните отвори им придават някаква пластичност.
Достигналата до наши дни църква има сложна архитектурна композиция. Олтарът, наосът и притворът на същинския храм са разположени последователно по оста изток-запад. Апсидата е полукръгла, пред нея е разположен каменен св. Престол. От двете страни са оформени дълбоки, полукръгли в горния си край ниши изпълняващи функциите на протезис и дяконикон. Наосът на църквата е еднопространствен, като в средата на северната и южната му стена са оформени два аркосолия. Връзката с притвора се осъществява чрез вход на западната стена, който се затваря с масивна дървена врата. Разположеният от северната страна на наоса параклис е еднопространствен. Апсидата е полукръгла, а пред нея в средата на олтарното пространство има каменна олтарна маса. Същинската църква и параклисът са обединени чрез Г-образна масивно изградена галерия. На северната и западната и стени има оформени входове, водещи към вътрешността на храма.Стенописната украса на същинската църква е завършена през 1621 г. За това съобщава ктиторски надпис, разположен над входната врата, върху западната стена на наоса. В него са упомената имената на дарителите с чийто средства е изпълнена зографията – арбанашкият първенец Георгиос и съпругата му Фрагула. Приписка в хроника на Псевдодоротей Монемзасийски съобщава, че преписът е направен от йерей Стилян и завършен на 29 май 1622 г. в църквата “Св. Димитър” в Арбанаси. Иконостасната преграда на черквата е изработена през 1794 г. със средствата на дарителите Диму и Лада. През 1834 г. по настояване на търновския владика Иларион Критски е направен ремонт на покрива и на оградния зид на църковния двор. През 1850 г. в храма “Св. Димитър” е извършен изборът на викариен епископ на Търновската митрополия.
Стенописната украса в същинската църква е частично запазена и към настоящия момент е в етап на реставрация. По стил, колорит и рисунък зографията се нарежда сред водещите художествени достижения на късносредновековната монументална живопис. Уникално за църковното изкуство на Балканите е разполагането на Древо Йесеево върху люнета на източната стена. Към най-добрите образци на живописта от XVII в. принадлежи и изображението на темата за Страшния съд. Иконографската му формула следва традицията на късновизантийското изобразително изкуство.
При археологически и архитектурни изследвания на паметника е установено, че преди появата на завършената през 1621 г. църква, сегашният параклис е съществувал като самостоятелен храм. Изграждането му се отнася към средата на XVI в., което го прави най-ранният култов паметник издигнат в Арбанаси. От този период на съществуване на храма е запазена зография, илюстрираща житиен цикъл на св. Георги. Добре се различават сцените: Георги и император Диоклетиан, мъченията на Георги в тъмницата с поставянето на камък върху гърдите и клада под краката му, хвърлянето му в ямата с негасена вар, мъченията върху колелото, обезглавяването на светеца. Това което характеризира тази живопис е яркият колорит, издължените пропорции на фигурите, усещането за стегнатост и равновесие в търсенето на композиционното решение.
В олтарната част на параклиса, върху южната и западната му стени са запазени участъци от втори, по-късен стенописен пласт. По стил, композиция и колорит те са сходни със стенописите в наоса на църквата. Това предполага близки дати по отношение на изпълнението им.
Консервационните и реставрационни дейности на стенописната украса в храма продължават.
● Попитайте възможно ли е посещение на тел. 0885 105 282
Благодарение на: Регионален исторически музей - В.Търново
За резервация в хотел: 0878 676 973 ● Ганчо Петров
Можете да попълните и формуляра за запитване »
 
NEWS

НОВИНИ ПРОМОЦИИ

СВАТБА в Арбанаси
Все повече млади двойки избират самобитността на Арбанаси за провеждане на своите сватби. Красотата на природата, запазените традиции , липсата на кич, комерсиалност и панелни сгради, привличат младоженците. Типичната селска обстановка радва сърцето на по-възрастните роднини.
Вижте как може да стане това.
20 лв.
Конна база КАЛОЯН
Клуб по конен спорт "Калоян 92" е един от водещите в България. Предлага езда за начинаещи, любители, професиоанлисти, конни туристически разходки и хипотерапия. Язди се на открит пясъчен и открит тревен манеж.
Клубът разполага с над 60 коня от породите: холщайнер, олденбург, вестфален, хановер, източнобългарска и др.
ЦЕНИ: 20 лв. за 45 мин. За деца - безплатно.
Още инфо конната база »
ТОДОРОВДЕН в Арбанаси
Всяка година, в края на зимата, в Арбанаси се отбелязва тържествено Тодоровден. Празникът се организира от кметството на Арбанаси, Клуба по конен спорт “Калоян-92” и НЧ “Иларион Драгостинов”. За първи път Тодоровден е празнуван официално през 1990 г. на бившата резиденция и оттогава не е прекъсвана традицията.
Тук Вижте програмата »
НАСРЕД МЕГДАНА
Ежегодно в средата на юни, в село Арбанаси се провежда поредното издание на Национален фолклорен фестивал "Насред мегдана в Арбанаси". Организатори са Народно читалище "Иларион Драгостинов" – с. Арбанаси със съдействието на Община Велико Търново и Кметство Арбанаси.
Вижте актуалната програма за следващото издание.
СЪМЪР МЮЗИК
Летният фестивал на класическа камерна музика "Arbanasi Summer Fest Music" ежегодно привлича едни от най-добрите музиканти от няколко европейски страни. Всички концерти се провеждат в арбанашката църква "Св. Архангели Михаил и Гавраил".
Тук вижте кои ще са гостите, които ще забавляват публиката.
СЪБОР НА ОВЦЕВЪДИТЕ
Следващото издание на Националния събор на овцевъдите в България ще се проведе в началото на май край Петропавловския манастир, между Арбанаси и Лясковец. Ще има изложение на овце, кочове, агнета, кози, кучета, на продукти от мляко и месо; състезание по теглене на коне- тежковози, фермерски надпревари.
Вижте програмата »
БОЛЯРСКА СРЕЩА
Националният фолклорен събор "Болярска среща" се провежда през лятото на нечетните години над Петропавловския манастир над Лясковец и 3-4 км от Арбанаси. Събитието се случва благодарение подкрепата на общините Велико Търново, Лясковец и Горна Оряховица. Професионално жури определя най-добре представилите се в отделните жанрове.
Вижте кога е следващата »
ПЕТРОПАВЛОВСКИ СЪБОР
Петропавловският събор се провежда на всеки 2 години в навечерието на Петровден в околностите на манастира "Св. Св. Петър и Павел", намиращ се над град Лясковец и има характер на всенародни игри и надпявания. Хилядите участници и зрители, директните предавания на Българското национално радио, както и присъствието на най-добрите фолклорни специалисти от България , му определиха името на "Малката Копривщица".
ПРАЗНИКЪТ НА СЕЛОТО
И тази година, на 15-ти август село Арбанаси ще отбелжи своя празник - Денят на Успение Богородично. По традиция, тържествената света литургия ще бъде отслужена в манастира "Света Богородица”, където ще имате уникалната възможност да се докоснете до Чудотворната икона. Празникът "Успение на Пресветата Богородица" е установен от Апостолите.
КАКВО ДА ВИДИТЕ
Арбанаси не е голямо село и 2-3 часа ще са ви достатъчни да обиколите основните му забележителности. Ден ще ви трябва да разгледате и околностите му. Тук прочетете подробно какво ще е добре
да видите в Арбанаси »
РОЖДЕСТВО ХРИСТОВО
Местоположение на църквата "Рождество Христово": 43°05'50.5"N 25°39'49.5"E, ул. "Рождество Христово", в централната част на селото
Работно време:
април-октомври ● 9.00-18.00 ч.
ноември-март ● след заявка на тел.0885 105254
събота, неделя и празнични дни 10:00-16:00 ч.
Профилактика: вторник: 9.00-12.00 ч.
РИМ-тел.062682511 Подробно »
СВЕТИ ДИМИТЪР
Местоположение на църквата "Св. Димитър": 43°05'54.9"N 25°40'03.6"E, ул. "Св. Димитър", в двора на хотел "Болярска къща". В центалната част на селото, близо до сградата на кметсвото.
Работно време: Не приема посетители.
РИМ-тел.062682511 Подробно »
СВЕТИ ГЕОРГИ
Местоположение на църквата "Св. Георги": 43°05'56.7"N 25°39'41.1"E, В западната част на Арбанаси, посоката е манистир "Св. Богородица"
Работно време: април-октомври ● 9.00-18.00 ч.
ноември-март ; след заявка за групово посещение на тел. 0885 105 282
събота, неделя и празнични дни 10:00-16:00 ч.
Почивни дни: понеделник и вторник
Профилактика: сряда: 9.00-12.00 ч.
РИМ-тел.062682511 Подробно »
СВЕТИ АТАНАСИЙ
Местоположение на църквата-музей "Св. Атанасий": 43°06'05.6"N 25°40'05.6"E, в североизточната част на селото, в посока хотел "Загорие".
Работно време: Не приема посетители. Представлява масивно изградена каменна постройка, покрита с двускатен покрив и размери: 18,4х10,6 м.
РИМ-тел.062682511 Подробно »
СВЕТИ АРХАНГЕЛИ
Местоположение на църквата "Св. Архангели Михаил и Гавраил": 43.096541, 25.668193, ул. "Софроний Врачански", вляво, преди арката на "Арбанаси палас".
Работно време: април-октомври ● 9.00 - 18.00 ч.
ноември-март ● след заявка на тел. 0885 105 254
събота, неделя и празнични дни 10:00 - 16:00 ч.
Профилактика: вторник: 9.00 - 12.00 ч.
РИМ-тел.062682511 Подробно »
СВЕТИ НИКОЛА
Местоположение на манастир "Св. Николай Чудотворец" или Арбанашки манастир "Св. Никола": 43°05'44.0"N 25°39'47.3"E. На ул. "Св. Никола", в югозападната част на селото, под "Арбанаси палас". До него се стига с отбивка по пътя от Търново към Горна Оряховица за с. Арбанаси. Църква "Рождество Христово" и параклиса "Св. Илия".
Тел: 0896687410 Подробно »
СВЕТА БОГОРОДИЦА
Местоположение на Арбанашки манастир "Света Богородица": 43°05'52.1"N 25°39'33.8"E. До него може да се стигне от отклоненито към хотел "Рачев хотел Резиденс" на пътя от Търново към Горна Оряховица през Арбанаси.
В църквата на манастира "Успение Богородично" се съхранява чудотворната икона "Св. Богородица Труеручица".
Тел: 062 620322 Подробно »
КОСТАНЦАЛИЕВА КЪЩА
Местоположение на музей "Костанцалиева къща": 43°05'56.6"N 25°39'54.9"E, на ценралната улица "Капитан Павел Грамадов", срещу хотел "Извора", до хотел "Престиж.
Работно време: април-октомври ● 9.00 - 17.00 ч.
ноември-март ● 10:00 до 16:00 ч., след заявка за индивидуални и групови посещения на тел. 0885 105 282
събота, неделя и празнични дни 10:00 - 16:00 ч.
Профилактика: понеделник: 9.00 - 12.00 ч.
РИМ-тел.062682511 Подробно »
ИСТОРИЯТА НА АРБАНАСИ
Летописът на Арбанаси започва с най-ранния писмен документ - ферманът на Сюлейман Великолепни от 1538 г., с който подарява земите на сегашните селища Арбанаси, Лясковец, Горна и Долна Оряховица на великия везир Рустем паша, зет на султана. Подробно »
КЪЩАТА НА ДЪНОВ
В тази арбанашка къща през 1912 г. Петър Дънов работи върху Библията и съставя знаковият си труд "Завета на цветните лъчи на светлината", излиза. от печат през септември същата година. Подробно »
ИКОНИ И СТЕНОПИСИ
Арбанаси е известно с богатото си културно наследство. Доказателства за това са всичките пет църкви и два манастира, които са оцелели до наши дни. Техните сгради, икони и стенописи са успели да преживеят до днес. Вижте ги »