През 1912 г. Петър Дънов работи върху Библията в Арбанаси и съставя "Завета на цветните лъчи на светлината", който излиза от печат през септември същата година. На титулната страница е изписано мотото: "Винаги ще съм предан раб на Господа Иисуса Христа, Син Божий, 15 август, Търново, 1912".
Може би малцина знаят, че една от къщите в Арбанаси е била на духовния водач. Последователите на Дънов не знаят кога е построена къщата, но научили, че тя е била подарена на Учителя. “Навремето, някъде преди 1900 година, е имало много бедни семейства. Такова имало и тук. Бащата бил отишъл на гурбет, жена му и децата му нямали пари за прехрана. От братството дали този имот на семейството, за да живее в него. С течение на времето къщата станала тяхна. Тук последно живееше баба Добра, която си отиде на 95 години. Тогава ние отново си върнахме къщата, купувайки я от нейните наследници. Това стана преди около 15 години. Сега къщата е на Бялото братство, обявена е за паметник на културата", разказва негова последователка.
Последователите на Дънов са много притеснени, защото сградата е много стара, на места подът е пропаднал. Нямат обаче право да я разрушат без разрешение на Института за паметниците на културата. По думите им тя не може и да бъде укрепена и консервирана. Все още непокътната стои стаята, в която Петър Дънов е написал книгата си.
"Завета на цветните лъчи на Светлината" се състои от библейски стихове, подбрани и подредени според посланията, отговарящи на седемте лъча на светлината. Те имат специфична вибрационна честота и се проявяват във видимия свят в седемте цвята на дъгата, а в психичния свят на човека – като добродетели, способности и сили. Всеки цвят си има свое въздействие – оранжевото е за лекуване, розовото е любов, червеното е енергия и т.н. и за всеки цвят си има точно определени лъчи, които се четат.
В определени дни на годината, Всемирното бяло братство се събира на събор в къщата на Завета на цветните лъчи на светлината. Слушат се лекции, уроци по пеене, беседи. На една от близките поляни последователите му изпълняват прочутата система от упражнения, която Дънов е създал и нарекъл паневритмия.
В тази публикация съм ползвал интервю на Мария Христова, дадено за "Янтра Днес".