Ако имате нужда от помощ за настаняване в Арбанаси и Търново:  ☏ 0878 676 973 
Летописът на Арбанаси започва с най-ранния писмен документ - ферманът на Сюлейман Великолепни от 1538 г., с който подарява земите на сегашните селища Арбанаси, Лясковец, Горна и Долна Оряховица на великия везир Рустем паша, зет на султана. В поменатия ферман четирите селища са под общото название Арнабуд кариелари.
Други сведения за Арбанаси намираме в записките на Павел Джорджич от 10 януари 1595 г. до трансилванския княз Зигмунд Батори. За Арбанаси споменава и софийският католишки епископ Петър Богдан Балишич,посетил Търново през 1640 г. Той отбелязва, че горе на планината има град, откъдето се вижда цяло Търново и има около 1000 къщи.
Липсата на друг документален материал оставя различни мнения и предположения за произхода, името и населението на Арбанаси. Едни приемат, че то е заселено от български боляри, дошли със селяните си от най-западните краища, след бляскавата победа на Иван Асен II при Клокотница на 9 март 1230 г. когато той завзема и Арбанашката земя. През Средновековието българите са наричали Арбанаси Арбанашка земя.
Георги Раковски съобщава, че Иван Асен II, след като се оженил за дъщерята на пленения кир Тодор Комнин, заради нея преселил няколко гръцки фамилии в Арбанаси.
През 1859 г. учителят в Търново А. П. Границки прави превод на Търновското ръководство, издадено от Хамамджиев в Цариград. В него пише: „Към изток, половин час от Търново, се намира с. Арбанаси (Загорие). . . гдето са живели през старо време българските боляри и големци с 2000 жители. . ." Този възрожденски учител, родом от Котел, най-точно определя не само името, но и произхода на насе-лението, „заселено в старо време от българските боляри".
По-богат документален материал (преписки и летописни бележки върху църковни книги) е останал от 17 век и 18 век. Той показва, че Арбанаси достига своя икономически разцвет през втората половина на 17 век и до края на 18 век. Тогава селото имало над 1000 къщи, а населението му се състояло от най-видни търговски фамилии. Основният поминък на населението бил джелепчийството и суватчийството. Развити били и занаятите, свързани с тях, както и медникарството и златарството. Тук отглеждали и много буби. Четирите ръчни долапа произвеждали коприна, която изнасяли в Цариград и Италия. Лозарството е също характерно за този край. Най-добрите лозя се намирали около Балъковата чешма, Орелчето, Камъка, Чуката.
Арбанашките търговци джелепи са известни и търсени в цялата обширна империя. Мнозина от тях продавали дори в Багдад, Индия и Персия. Продавали месо, лой, кожа и др., а на връщане докарвали коприна, кадифе, подправки, билки и др., които продавали не само в магазините си в Арбанаси, но и в Търново, Горна Оряховица, Попово и др.
За икономическия възход и благосъстояние на арбанасчани свидетелстват както жилищата, така и петте църкви, строени в годините на възход на селището. В края на 18 век в резултат на кърджалийските нападения през 1792, 1798 и 1810 г. селото е ограбвано и опожарявано, а епидемиите от чума и холера довършват това, което е пощадено от разбойниците и огъня. Най-богатите търговци се изселват във Влашко и Русия. След 1810 г. започва ново заселване от българи, които слизат от Еленския и Тревненския балкан. Но до някогашния блясък и икономически възход не се достига, още повече че с Гюлханския хатишериф от 1839 г. се отнемат привилегиите на селището. Развитието на дребното занаятчийство след Кримската война тук почти прекъсва.
В продължение на няколко века Арбанаси е крепост на гръкоманщината. Гръцкият език, който е официален тук, прочутото гръцко училище, както и църковните служби на гръцки не оказали влияние на националното съзнание на местното население.
През 1779г. е открито първото в българските земи гръцко училище.
Участието на арбанасчани в поредицата въстания, организирани в Търново е слабо, но това свидетелства, че тук се чувства българският дух.
Разцветът на Арбанаси продължава до края на 18 век, когато е опустошено и разорено от кърджалийски банди, а населението му се изселва.
От Арбанаси е фамилията Кърджиеви - братята Георги и Тома Кърджиеви, единият- учител и книжовник, другият (Тома) - революционер, организатор на Червеноводската чета през 1875 г. Арбанаси е родно място и на Иларион Драгостинов, деятел на ГЦРК, главен апостол на II сливенски революционен окръг. Той загива в неравен бой на 10 май 1876 г. при Вратника в Сливенския балкан. По време на Руско-турската война 11 души от Арбанаси участвуват в нея като опълченци.
Днес селото живее нов живот като архитектурно-художествен резерват. Уникалните му природни и културноисторически дадености и непосредствената му близост до Велико Търново/4 км/ го правят привлекателно място за посещения. Старинната атмосфера е елегантно съчетана с модерно туристическо обслужване.
NEWS

НОВИНИ ПРОМОЦИИ

СВАТБА в Арбанаси
Все повече млади двойки избират самобитността на Арбанаси за провеждане на своите сватби. Красотата на природата, запазените традиции , липсата на кич, комерсиалност и панелни сгради, привличат младоженците. Типичната селска обстановка радва сърцето на по-възрастните роднини.
Вижте как може да стане това.
20 лв.
Конна база КАЛОЯН
Клуб по конен спорт "Калоян 92" е един от водещите в България. Предлага езда за начинаещи, любители, професиоанлисти, конни туристически разходки и хипотерапия. Язди се на открит пясъчен и открит тревен манеж.
Клубът разполага с над 60 коня от породите: холщайнер, олденбург, вестфален, хановер, източнобългарска и др.
ЦЕНИ: 20 лв. за 45 мин. За деца - безплатно.
Още инфо конната база »
ТОДОРОВДЕН в Арбанаси
Всяка година, в края на зимата, в Арбанаси се отбелязва тържествено Тодоровден. Празникът се организира от кметството на Арбанаси, Клуба по конен спорт “Калоян-92” и НЧ “Иларион Драгостинов”. За първи път Тодоровден е празнуван официално през 1990 г. на бившата резиденция и оттогава не е прекъсвана традицията.
Тук Вижте програмата »
НАСРЕД МЕГДАНА
Ежегодно в средата на юни, в село Арбанаси се провежда поредното издание на Национален фолклорен фестивал "Насред мегдана в Арбанаси". Организатори са Народно читалище "Иларион Драгостинов" – с. Арбанаси със съдействието на Община Велико Търново и Кметство Арбанаси.
Вижте актуалната програма за следващото издание.
СЪМЪР МЮЗИК
Летният фестивал на класическа камерна музика "Arbanasi Summer Fest Music" ежегодно привлича едни от най-добрите музиканти от няколко европейски страни. Всички концерти се провеждат в арбанашката църква "Св. Архангели Михаил и Гавраил".
Тук вижте кои ще са гостите, които ще забавляват публиката.
СЪБОР НА ОВЦЕВЪДИТЕ
Следващото издание на Националния събор на овцевъдите в България ще се проведе в началото на май край Петропавловския манастир, между Арбанаси и Лясковец. Ще има изложение на овце, кочове, агнета, кози, кучета, на продукти от мляко и месо; състезание по теглене на коне- тежковози, фермерски надпревари.
Вижте програмата »
БОЛЯРСКА СРЕЩА
Националният фолклорен събор "Болярска среща" се провежда през лятото на нечетните години над Петропавловския манастир над Лясковец и 3-4 км от Арбанаси. Събитието се случва благодарение подкрепата на общините Велико Търново, Лясковец и Горна Оряховица. Професионално жури определя най-добре представилите се в отделните жанрове.
Вижте кога е следващата »
ПЕТРОПАВЛОВСКИ СЪБОР
Петропавловският събор се провежда на всеки 2 години в навечерието на Петровден в околностите на манастира "Св. Св. Петър и Павел", намиращ се над град Лясковец и има характер на всенародни игри и надпявания. Хилядите участници и зрители, директните предавания на Българското национално радио, както и присъствието на най-добрите фолклорни специалисти от България , му определиха името на "Малката Копривщица".
ПРАЗНИКЪТ НА СЕЛОТО
И тази година, на 15-ти август село Арбанаси ще отбелжи своя празник - Денят на Успение Богородично. По традиция, тържествената света литургия ще бъде отслужена в манастира "Света Богородица”, където ще имате уникалната възможност да се докоснете до Чудотворната икона. Празникът "Успение на Пресветата Богородица" е установен от Апостолите.
КАКВО ДА ВИДИТЕ
Арбанаси не е голямо село и 2-3 часа ще са ви достатъчни да обиколите основните му забележителности. Ден ще ви трябва да разгледате и околностите му. Тук прочетете подробно какво ще е добре
да видите в Арбанаси »
РОЖДЕСТВО ХРИСТОВО
Местоположение на църквата "Рождество Христово": 43°05'50.5"N 25°39'49.5"E, ул. "Рождество Христово", в централната част на селото
Работно време:
април-октомври ● 9.00-18.00 ч.
ноември-март ● след заявка на тел.0885 105254
събота, неделя и празнични дни 10:00-16:00 ч.
Профилактика: вторник: 9.00-12.00 ч.
РИМ-тел.062682511 Подробно »
СВЕТИ ДИМИТЪР
Местоположение на църквата "Св. Димитър": 43°05'54.9"N 25°40'03.6"E, ул. "Св. Димитър", в двора на хотел "Болярска къща". В центалната част на селото, близо до сградата на кметсвото.
Работно време: Не приема посетители.
РИМ-тел.062682511 Подробно »
СВЕТИ ГЕОРГИ
Местоположение на църквата "Св. Георги": 43°05'56.7"N 25°39'41.1"E, В западната част на Арбанаси, посоката е манистир "Св. Богородица"
Работно време: април-октомври ● 9.00-18.00 ч.
ноември-март ; след заявка за групово посещение на тел. 0885 105 282
събота, неделя и празнични дни 10:00-16:00 ч.
Почивни дни: понеделник и вторник
Профилактика: сряда: 9.00-12.00 ч.
РИМ-тел.062682511 Подробно »
СВЕТИ АТАНАСИЙ
Местоположение на църквата-музей "Св. Атанасий": 43°06'05.6"N 25°40'05.6"E, в североизточната част на селото, в посока хотел "Загорие".
Работно време: Не приема посетители. Представлява масивно изградена каменна постройка, покрита с двускатен покрив и размери: 18,4х10,6 м.
РИМ-тел.062682511 Подробно »
СВЕТИ АРХАНГЕЛИ
Местоположение на църквата "Св. Архангели Михаил и Гавраил": 43.096541, 25.668193, ул. "Софроний Врачански", вляво, преди арката на "Арбанаси палас".
Работно време: април-октомври ● 9.00 - 18.00 ч.
ноември-март ● след заявка на тел. 0885 105 254
събота, неделя и празнични дни 10:00 - 16:00 ч.
Профилактика: вторник: 9.00 - 12.00 ч.
РИМ-тел.062682511 Подробно »
СВЕТИ НИКОЛА
Местоположение на манастир "Св. Николай Чудотворец" или Арбанашки манастир "Св. Никола": 43°05'44.0"N 25°39'47.3"E. На ул. "Св. Никола", в югозападната част на селото, под "Арбанаси палас". До него се стига с отбивка по пътя от Търново към Горна Оряховица за с. Арбанаси. Църква "Рождество Христово" и параклиса "Св. Илия".
Тел: 0896687410 Подробно »
СВЕТА БОГОРОДИЦА
Местоположение на Арбанашки манастир "Света Богородица": 43°05'52.1"N 25°39'33.8"E. До него може да се стигне от отклоненито към хотел "Рачев хотел Резиденс" на пътя от Търново към Горна Оряховица през Арбанаси.
В църквата на манастира "Успение Богородично" се съхранява чудотворната икона "Св. Богородица Труеручица".
Тел: 062 620322 Подробно »
КОСТАНЦАЛИЕВА КЪЩА
Местоположение на музей "Костанцалиева къща": 43°05'56.6"N 25°39'54.9"E, на ценралната улица "Капитан Павел Грамадов", срещу хотел "Извора", до хотел "Престиж.
Работно време: април-октомври ● 9.00 - 17.00 ч.
ноември-март ● 10:00 до 16:00 ч., след заявка за индивидуални и групови посещения на тел. 0885 105 282
събота, неделя и празнични дни 10:00 - 16:00 ч.
Профилактика: понеделник: 9.00 - 12.00 ч.
РИМ-тел.062682511 Подробно »
ИСТОРИЯТА НА АРБАНАСИ
Летописът на Арбанаси започва с най-ранния писмен документ - ферманът на Сюлейман Великолепни от 1538 г., с който подарява земите на сегашните селища Арбанаси, Лясковец, Горна и Долна Оряховица на великия везир Рустем паша, зет на султана. Подробно »
КЪЩАТА НА ДЪНОВ
В тази арбанашка къща през 1912 г. Петър Дънов работи върху Библията и съставя знаковият си труд "Завета на цветните лъчи на светлината", излиза. от печат през септември същата година. Подробно »
ИКОНИ И СТЕНОПИСИ
Арбанаси е известно с богатото си културно наследство. Доказателства за това са всичките пет църкви и два манастира, които са оцелели до наши дни. Техните сгради, икони и стенописи са успели да преживеят до днес. Вижте ги »