Тел. за резервации в хотел или къща: 0878676973, 0897976248
ул. Рождество Христово, Арбанаси, 43.097352, 25.663797
Храмът “Рождесто Христово” се намира в югозападната част на Арбанаси. Представлява масивно изградена каменна постройка с размери 28,80 х 10,40 м, подслонена под широките скатове на трискатен керемиден покрив. Апсидата се издига до половината от височината на източната фасада и има самостоятелно покритие. Южната стена е плътна, раздвижена единствено от четири прозоречни отвора. Две трети от северната и цялата западна стени представляват сляпа аркада. Западната фасада е симетрично решена. По централната и ос е поместен отворът на входната врата, а над него е традиционната патронна ниша. По план черквата се състои от олтар, наос и притвор, разположени по оста изток-запад, параклис “Св. Йоан Предтеча” от север, обединени с Г-образна галерия от север и запад.
Храмът “Рождество Христово” има сложна и продължителна история. През втората половина на XVI в. е издигнат храм, който е заемал обема на сегашния наос. Зографията му е завършена през 1597 г. През втория строителен етап към вече съществуващата църква са пристроени параклис от север и притвор от запад, обединени от открита, засводена Г-образна галерия от север и екзонартика от запад. Строителните дейности са извършени в периода между 20-те години на XVII в и 1632 г. По време на третия строителен етап междуарковите пространства на преддверието, галерията и екзонартиката са зазидани с тънка каменна зидария. Оформени са прозоречни отвори, защитени с метални решетки. Хронологическите граници в които се вмества зазиждането е времето след 1632 г. и преди 1643 г. Цялата вътрешност на църквата е покрита със зография, изпълнението на която е станало на етапи – 1597 г., 1632 г., 1638 г., 1643 г., 1649 г., 1681 г. В рамките на тези близо девет десетилетия възниква уникален стенописен ансамбъл, който няма равен в българските земи по тематична широта и енциклопедичност. Иконографската програма в наоса е опростена и достъпна за възприятие. В конхата на апсидната ниша са представени допоясна фигура на Богородица Платитера, Евхаристия и Мелисмос. В първия регистър разположен по северната и южна стени на наоса са изобразени светци-войни – св. Димитър, св. Георги, св. Нестор и светци-лечители и безсребреници: св. Козма, св. Дамян, св. Пантелеймон, св. Трифон. Регистърът над тях е зает с фриз от медалиони, в които са представени бюстови изображения на многобройни християнски светци и светици. Следващите два регистъра са заети от сцени илюстриращи Празниците, Страданията и Чудесата Христови. В горната част на западната стена е изписана сцената “Преображение Господне”. Под нея е разположена голямата многофигурна композиция “Успение Богородично”. От двете си страни тя е фланкирана от по-малките като мащаб сцени “Рождество Богородично” и “Въведение на Мария в храма”. Първият регистър е зает от изображенията на св. св. Константин и Елена, св. Кирияки и св. Параскева. Върху свода се извисяват внушителните изображения Христос-Емануил, Христос-Пантократор и Новозаветна Троица. Иконостасната преграда е великолепно творение на дърворезбарското изкуство, изработено по поръчката на фамилията Кантакузин.
Върху цялата източна стена на притвора е разгъната темата “Страшния съд” със своите традиционни сюжетни детайли. Тя е композирана около патронната сцена “Рождество Христово”. Първият регистър минаващ по южната и западната стени е зает от изображения на преподобните – св. Антоний, св. Евтимий, св. Сава, св. Ефрем, св. Теодосий, св.Симеон Стълпник, св. Аврамий и жените-светици – св. Марина, св. Анастасия лечителката, св. Анастасия Римлянка, св. Евгения, св. Пелагия, св. Теодора, св. Теофано и др. Над тях се намират големите композиции “Покров Богородичен”, “О тебе радуется”, “Сватбата в Кана Галилейска”, както и пълен цикъл на Богородичния Акатист. Стиховете на песнопенията за Богородица са цитирани в композициите и въз основа на тях е разгъната епична повест за целия и живот. Акцентирано е на действените моменти от него – “Благовещение”, “Рождестово”, “Сретение”, “Бягство в Египет”. По-голямата част от северната стена е заета от мащабната композиция “Древо Йесеево” (Родословното дърво на Исус Христос). В тази най-голяма по площ сцена е представена генеалогията на Христовия род. Върху свода е изобразен Христос Пантократор, обръжен с изображения на ангелски чинове, Богородица, Йоан Кръстител и четиримата евангелисти със символите си.
Сцените в наоса на параклиса “Св. Йоан Предтеча” илюстрират живота на патрона и чудесата му: “Молбата на Христос да бъде кръстен от Йоан”, “Кръщение в р. Йордан”, “Отсичане главата на Йоан Кръстител”, “Танцът на Саломе”, “Намирането на главата на Йон Кръстител” и др. Иконостасната преграда в параклиса е един от най-ранните образци на българското дърворезбено изкуство. В преддверието на параклиса и източната част на галерията са поместени сцени от стенописен календа (Менелог). В него нагледно се разкрива темата за мъченичеството. Върху стените на галерията са изписани редица сцени и персонажи от Новия и Стария завет, Шестоднева, житийни сцени на св. Георги, Деянията и Чудесата Христови, изображения на Седемте Вселенски събора. Особено силно е внушението което носи сцената “Суетният живот в лъжовния свят” или Колелото на живота.
Върху стените на църквата “Рождество Христово” са изписани многобройни ктиторски надписи, съобщаващи имена на дарителите, както и два ктиторски портрета.
Храмът “Рождество Христово” е част от комплекс, който е резиденция от която се е осъществявало управлението на най-голямата митрополия на Балканския полуостров – Търновската.
Работно време:
● април - октомври: 9.00 - 18.00; събота, неделя и празнични дни: 10:00 - 16:00 ч.
● ноември - март: 10:00 до 16:00 ч., като посещенията стават само след предварителна заявка.
● за индивидуални и групови посещения с беседа - тел. 0885 105 282, без беседа на - 0885 105 254 (до 30 минути след заявка) ● Профилактика: вторник 9.00 - 12.00
Беседи се изнасят на български, руски, английски, френски, немски, испански и гръцки език, а на друг език – с превод, само от екскурзовод на РИМ – Велико Търново. Броя на хората в групата не може да надхвърля 40 човека. При просрочване на заявения час с повече от 10 минути, групата не се допуска. Групи без заявка се обслужват единствено при свободен график или при неявяване на група, заявила но просрочила времето с повече от 10 минути. Допуска се включването на ндивидуални посетители към групи със състав по-малък от 40 човека. Същите заплащат входен билет и беседа.
Благодарение на: Регионален исторически музей - В.Търново
За резервация в хотел: 0878 676 973 ● Ганчо Петров
Можете да попълните и формуляра за запитване »
 
NEWS

НОВИНИ ПРОМОЦИИ

СВАТБА в Арбанаси
Все повече млади двойки избират самобитността на Арбанаси за провеждане на своите сватби. Красотата на природата, запазените традиции , липсата на кич, комерсиалност и панелни сгради, привличат младоженците. Типичната селска обстановка радва сърцето на по-възрастните роднини.
Вижте как може да стане това.
20 лв.
Конна база КАЛОЯН
Клуб по конен спорт "Калоян 92" е един от водещите в България. Предлага езда за начинаещи, любители, професиоанлисти, конни туристически разходки и хипотерапия. Язди се на открит пясъчен и открит тревен манеж.
Клубът разполага с над 60 коня от породите: холщайнер, олденбург, вестфален, хановер, източнобългарска и др.
ЦЕНИ: 20 лв. за 45 мин. За деца - безплатно.
Още инфо конната база »
ТОДОРОВДЕН в Арбанаси
Всяка година, в края на зимата, в Арбанаси се отбелязва тържествено Тодоровден. Празникът се организира от кметството на Арбанаси, Клуба по конен спорт “Калоян-92” и НЧ “Иларион Драгостинов”. За първи път Тодоровден е празнуван официално през 1990 г. на бившата резиденция и оттогава не е прекъсвана традицията.
Тук Вижте програмата »
НАСРЕД МЕГДАНА
Ежегодно в средата на юни, в село Арбанаси се провежда поредното издание на Национален фолклорен фестивал "Насред мегдана в Арбанаси". Организатори са Народно читалище "Иларион Драгостинов" – с. Арбанаси със съдействието на Община Велико Търново и Кметство Арбанаси.
Вижте актуалната програма за следващото издание.
СЪМЪР МЮЗИК
Летният фестивал на класическа камерна музика "Arbanasi Summer Fest Music" ежегодно привлича едни от най-добрите музиканти от няколко европейски страни. Всички концерти се провеждат в арбанашката църква "Св. Архангели Михаил и Гавраил".
Тук вижте кои ще са гостите, които ще забавляват публиката.
СЪБОР НА ОВЦЕВЪДИТЕ
Следващото издание на Националния събор на овцевъдите в България ще се проведе в началото на май край Петропавловския манастир, между Арбанаси и Лясковец. Ще има изложение на овце, кочове, агнета, кози, кучета, на продукти от мляко и месо; състезание по теглене на коне- тежковози, фермерски надпревари.
Вижте програмата »
БОЛЯРСКА СРЕЩА
Националният фолклорен събор "Болярска среща" се провежда през лятото на нечетните години над Петропавловския манастир над Лясковец и 3-4 км от Арбанаси. Събитието се случва благодарение подкрепата на общините Велико Търново, Лясковец и Горна Оряховица. Професионално жури определя най-добре представилите се в отделните жанрове.
Вижте кога е следващата »
ПЕТРОПАВЛОВСКИ СЪБОР
Петропавловският събор се провежда на всеки 2 години в навечерието на Петровден в околностите на манастира "Св. Св. Петър и Павел", намиращ се над град Лясковец и има характер на всенародни игри и надпявания. Хилядите участници и зрители, директните предавания на Българското национално радио, както и присъствието на най-добрите фолклорни специалисти от България , му определиха името на "Малката Копривщица".
ПРАЗНИКЪТ НА СЕЛОТО
И тази година, на 15-ти август село Арбанаси ще отбелжи своя празник - Денят на Успение Богородично. По традиция, тържествената света литургия ще бъде отслужена в манастира "Света Богородица”, където ще имате уникалната възможност да се докоснете до Чудотворната икона. Празникът "Успение на Пресветата Богородица" е установен от Апостолите.
КАКВО ДА ВИДИТЕ
Арбанаси не е голямо село и 2-3 часа ще са ви достатъчни да обиколите основните му забележителности. Ден ще ви трябва да разгледате и околностите му. Тук прочетете подробно какво ще е добре
да видите в Арбанаси »
РОЖДЕСТВО ХРИСТОВО
Местоположение на църквата "Рождество Христово": 43°05'50.5"N 25°39'49.5"E, ул. "Рождество Христово", в централната част на селото
Работно време:
април-октомври ● 9.00-18.00 ч.
ноември-март ● след заявка на тел.0885 105254
събота, неделя и празнични дни 10:00-16:00 ч.
Профилактика: вторник: 9.00-12.00 ч.
РИМ-тел.062682511 Подробно »
СВЕТИ ДИМИТЪР
Местоположение на църквата "Св. Димитър": 43°05'54.9"N 25°40'03.6"E, ул. "Св. Димитър", в двора на хотел "Болярска къща". В центалната част на селото, близо до сградата на кметсвото.
Работно време: Не приема посетители.
РИМ-тел.062682511 Подробно »
СВЕТИ ГЕОРГИ
Местоположение на църквата "Св. Георги": 43°05'56.7"N 25°39'41.1"E, В западната част на Арбанаси, посоката е манистир "Св. Богородица"
Работно време: април-октомври ● 9.00-18.00 ч.
ноември-март ; след заявка за групово посещение на тел. 0885 105 282
събота, неделя и празнични дни 10:00-16:00 ч.
Почивни дни: понеделник и вторник
Профилактика: сряда: 9.00-12.00 ч.
РИМ-тел.062682511 Подробно »
СВЕТИ АТАНАСИЙ
Местоположение на църквата-музей "Св. Атанасий": 43°06'05.6"N 25°40'05.6"E, в североизточната част на селото, в посока хотел "Загорие".
Работно време: Не приема посетители. Представлява масивно изградена каменна постройка, покрита с двускатен покрив и размери: 18,4х10,6 м.
РИМ-тел.062682511 Подробно »
СВЕТИ АРХАНГЕЛИ
Местоположение на църквата "Св. Архангели Михаил и Гавраил": 43.096541, 25.668193, ул. "Софроний Врачански", вляво, преди арката на "Арбанаси палас".
Работно време: април-октомври ● 9.00 - 18.00 ч.
ноември-март ● след заявка на тел. 0885 105 254
събота, неделя и празнични дни 10:00 - 16:00 ч.
Профилактика: вторник: 9.00 - 12.00 ч.
РИМ-тел.062682511 Подробно »
СВЕТИ НИКОЛА
Местоположение на манастир "Св. Николай Чудотворец" или Арбанашки манастир "Св. Никола": 43°05'44.0"N 25°39'47.3"E. На ул. "Св. Никола", в югозападната част на селото, под "Арбанаси палас". До него се стига с отбивка по пътя от Търново към Горна Оряховица за с. Арбанаси. Църква "Рождество Христово" и параклиса "Св. Илия".
Тел: 0896687410 Подробно »
СВЕТА БОГОРОДИЦА
Местоположение на Арбанашки манастир "Света Богородица": 43°05'52.1"N 25°39'33.8"E. До него може да се стигне от отклоненито към хотел "Рачев хотел Резиденс" на пътя от Търново към Горна Оряховица през Арбанаси.
В църквата на манастира "Успение Богородично" се съхранява чудотворната икона "Св. Богородица Труеручица".
Тел: 062 620322 Подробно »
КОСТАНЦАЛИЕВА КЪЩА
Местоположение на музей "Костанцалиева къща": 43°05'56.6"N 25°39'54.9"E, на ценралната улица "Капитан Павел Грамадов", срещу хотел "Извора", до хотел "Престиж.
Работно време: април-октомври ● 9.00 - 17.00 ч.
ноември-март ● 10:00 до 16:00 ч., след заявка за индивидуални и групови посещения на тел. 0885 105 282
събота, неделя и празнични дни 10:00 - 16:00 ч.
Профилактика: понеделник: 9.00 - 12.00 ч.
РИМ-тел.062682511 Подробно »
ИСТОРИЯТА НА АРБАНАСИ
Летописът на Арбанаси започва с най-ранния писмен документ - ферманът на Сюлейман Великолепни от 1538 г., с който подарява земите на сегашните селища Арбанаси, Лясковец, Горна и Долна Оряховица на великия везир Рустем паша, зет на султана. Подробно »
КЪЩАТА НА ДЪНОВ
В тази арбанашка къща през 1912 г. Петър Дънов работи върху Библията и съставя знаковият си труд "Завета на цветните лъчи на светлината", излиза. от печат през септември същата година. Подробно »
ИКОНИ И СТЕНОПИСИ
Арбанаси е известно с богатото си културно наследство. Доказателства за това са всичките пет църкви и два манастира, които са оцелели до наши дни. Техните сгради, икони и стенописи са успели да преживеят до днес. Вижте ги »