Тел. за резервации в хотел или къща: 0878676973, 0897976248
ул. Димитър Папазов, 5029 Арбанаси, 43.095950, 25.663775
Арбанашкият манастир "Св. Никола'' е разположен в малка долина в югозападния край на с. Арбанаси на 5 км от Велико Търново,
северно под хотел
Арбанаси Палас. Ако идвате от Търново в посока Г.Оряховица, трябва да свиете към селото по първата отбивка, още преди
Рачев Резиденс.
Арбанашкият манастир "Св. Никола" е основан по времето на Асеневци. След падането на българската столица Търново в 1393 год. е разрушен от турците. През 1680г. манастира е възобновен, като тогава била построена и сегашната църква. По това време е издигнат и параклиса "Св. Илия" чийто стенописите са запазени и до днес.
През 17-18 век арбанашката църква била енорийска на с. Арбанаси. През 1798г. при кърджалийско нападение църквата е ограбена и почти разрушена, но десет години по-късно е възстановена. През 1833г. по инициатива на отец Зотик от Преображенския манастир, със средства събрани от местното населението се извършва ново обновление на храма. Били построени жилищните сгради и дворът бил ограден със зид.
Арбанашкият манастир се превърнал в девически и негова първа игуменка станала Теодора Христова от Търново. През 60-те години на 19в. в манастира живели около 30 монахини и, макар че бил девически, често бил посещаван от революционните дейци - Васил Левски, Матей Преображенски, Стефан Стамболов и поп Харитон.
След Освобождението Арбанашкият манастир започнал да запада, а през 1913г. при земетресение били разрушени всичките му сгради без църквата. Впоследствие манастирските сгради били издигнати отново.
Понастоящем Арбанашкият манастир е девически и постоянно действащ и представлява комплекс от черква, жилищни сгради и параклис.
Църквата "Рождество Христово" е най-старата запазена сграда в манастира и датира от края на 17 век. От оригиналния си вид тя е запазила само западната си част, а източната е пристроена през 19 век. Храмът е в типичния за арбанашките църкви стил – еднокорабен, покрит с полуцилиндричен свод, с наос и женско отделение. Запазените в западната част стенописи датират от 17-18в. На източната стена са поместени сцената "Възнесение Богородично" и откъси от живота на патрона Св. Никола. На южната и северната стена са запазени композиции от "Акатист Богородичен" и "Празниците", а на западната от "Менология". Върху свода е голямото кръгово изображение "Ангел на великия съвет". Фигурите са диспропорционални, което не говори за висока школувка на майсторите. Интерес представляват старият иконостас с полихромна дърворезба датиран от края на 17в.
Църквата в Арбанашкият манастир притежава и един метален полилей изработен в Нюрнберг подарен й през 1746г. и дървен кръст обкован изцяло със сребро и украсен с емайл и разноцветни камъни.
През 1716 г. от север на църквата бил издигнат параклиса "Св. Илия". В него се намират интересни икони - "Св. Никола с житилни сцени’, "Огнено възхождение на св. Илия", "Христос Вседържател" и "Богородица Пътеводителка" изработени в началото на 18 век. Иконите, както и стенописите носят почерка на тревненските художници. В параклиса се намират и някои йерусалимии от 19 век.
Жилищните и стопанските сгради в Арбанашкия манастир са строени в периода 1833-1870г.
Арабанашкия манастир "Св. Никола"предлага възможност за настаняване на големи групи поклонници. Попитайте за свободни места на тел. 0878676973.
Телефон за връзка с манастира: 0896687410, или на имейл: manastir@svnikolai-chudotvorec.com